Tkát na karetkách jsem začala před devíti lety a založení tohoto webu před čtyřmi lety bylo trošku symbolické. Dříve fungoval jako pohanský blog, v létě roku 2017 jsem z něj učinila stránky prezentující mé výrobky. V té době uplynulo přesně pět let od chvíle, kdy jsem si vyrobila své první karetky a snažila se přijít na to, jak to karetkování vlastně funguje.
Tkaní na karetkách mě fascinovalo už dlouho předtím
Psal se tehdy rok 2012, když mi přišla moje první raně středověká tunika, jíž jsem se rozhodla si ozdobit vlastnoručně vyráběným pásem. Ušít si vlastní tuniku bylo teprve v plánech do daleké budoucnosti, chtěla jsem ji proto alespoň ozdobit nějakým ručně vyrobeným doplňkem.
Do tkaní na karetkách jsem se chystala pustit už dlouho předtím. Karetkové pásy jsem vídala jako doplněk tunik a fascinovaně jsem sledovala i jejich výrobu, jakožto jedno z řemesel předváděných na historických akcích.
Karetky z krabice od pizzy pro začátek úplně stačí
Během odpoledne jsem si karetky vyrobila z obyčejné krabice od pizzy a vyzkoušela si nastudované postupy na 7 karetkách. Jakmile jsem pochopila, jak to vlastně funguje (resp. jsem si myslela, že chápu, jak to funguje), hned jsem si pro další pokus vybrala samozřejmě jeden z těch složitějších vzorů tkaných na 26 karetkách, přeskakovat úrovně je mi vlastní.
Největším pomocníkem mi v té době byly stránky Jeřabiny, dále si pamatuju nějaké německé weby a tím pomoc z internetu prakticky končila. Na kurz se mi nechtělo, vždycky jsem byla spíš samouk. 🙂 Dneska už je to jiné, kurzů se pořádá více i u nás, návodů je plný Pinterest a podle videí na YouTube se to zvládne naučit opravdu každý. 😉
Moje první karetky
Můj první pás vypadal dobře jen na prvních 10 centimetrech, ale naučila jsem se na něm hodně. Tento pás byl po několika letech obětován ohni uvázán na Moraně. Marně jsem si lámala hlavu, co dělám špatně (to je to moje přeskakování úrovní). Zpětně to samozřejmě vím, ale těch nervů tehdy!
O několik dnů později jsem vzala zbytky klubek vlny, které se mi doma válely, a vytvořila druhý pás. Nitě jsem navlékala od oka na 10 karetek tak, jak se mi to zrovna hodilo. Vyšel z toho pás široký 1,5 centimetru a dlouhý sotva 140 cm. Užíváme jej dodnes, nejčastěji jej nosí ke své tunice můj malý syn. 🙂
Jako poslední z těch ryze experimentálních začátků vznikl ten poslední pás. Opět jsem nitě navlékla, jak mě zrovna napadlo. Tkala jsem na 14 karetkách, výsledný pás měřil 2 cm do šířky a 170 cm do délky. Pokud se nemýlím, rovněž jsme jej později spálili spolu s Moranou.