Přírodní barvení vlny – první pokusy

Přírodní barvení vlny (a hedvábí) mě v posledních letech velmi lákalo, teprve loni jsem ale měla konečně podmínky k tomu, abych se do toho mohla pustit.

Přírodní barvení vlny - první pokusy

První pokusy v roce 2020

Načetla jsem si spoustu teorie i praxe od jiných lidí (seznam užitečného čtení najdete níže), našla starý hrnec a využila poctivě střádané cibulové slupky. Výsledek mě mile překvapil, cibule barví opravdu dobře.

Pokračovala jsem listy ořešáku, který nám roste na zahradě. Očekávala jsem barvu více dohněda, asi jsem jich měla málo. Takto mi dalo docela práci odlišit výsledek od cibule, zejména po nějaké době.

Následoval problém jménem kopřiva. Vyšla mi naprosto nerovnoměrná a dost ošklivá barva, pravděpodobně jsem použila málo modré skalice a nechala vlnu v lázni moc krátce. Snažila jsem se to zachránit mořenou, ale marně, výsledek byl flekatý i poté.

Jako poslední jsem loni zkusila třezalku tečkovanou, na níž jsem náhodou natrefila při procházce. Měla jsem jí poměrně málo, ale přesto vyšla celkem pěkná světle hrášková zelená.

Letošní první pokusy

Loni jsme si žel vůbec nezaznamenávala ani množství surovin, ani délku vaření a následné lázně. Letos už bych to chtěla napravit, abych tušila, jak dosáhnout podobné barvy znovu. Na fotce se nacházejí i dvě loňská klubka (třezalka a ořech), u těch ostatních jsem postupovala následovně.

Můj obecný postup
  • Používám 30l zavařovací hrnec s teploměrem a venkovní ohniště.
  • První den odpoledne zatopím pod směsí přírodního barviva a vody, nechám dojít téměř (nebo úplně) k varu a tak hodinu nechám probublávat.
  • Do druhého dne odpoledne nechám přírodní barvivo louhovat, poté jej vyjmu ven.
  • Do studené barevné lázně vložím vlnu krátce vymáchanou v octu a trochu octu naleju i do lázně.
  • Zahřívám přibližně do teploty 80 °C, na níž se to snažím cca půl hodiny udržet, průběžně promíchávám. Následně nechám vychladnout do dalšího dopoledne.
  • Obarvenou vlnu vyjmu ze studené lázně a vyplachuji podobně studenou vodou, dokud pouští barvu. Schnout nechávám ve stínu.
  • Na druhý (případně i třetí) nálev používám vychladlou barevnou lázeň ještě týž den, kdy z ní vyjmu obarvenou vlnu z první (resp. druhé) várky.
Poznatky k barvení klubek, která vidíte na fotkách

Kopřiva + modrá skalice

  • Natrhala jsem a nasekala kopřivy do poloviny až tří čtvrtin hrnce, voda dosahovala těsně nad ně.
  • Modrou skalici (0,5 kg) jsem nasypala a rozmíchala do studené lázně před vložení vlny.
  • Druhý a třetí nálev se liší jen velice málo, což mě docela překvapilo (čekala jsem větší rozdíl).
  • Barvena tři 100g klubka postupně ve třech nálevech.

Cibulové slupky

  • Sbírala jsem je přibližně do tři čtvrtin obsahu hrnce (trvalo to několik měsíců).
  • Barvena dvě 50g klubka postupně ve dvou nálevech.

Mořena

  • Měla jsem k dispozici 100 g kořene, zalila jsem ho přibližně 10 až 15 l vody.
  • Barvena dvě 50g klubka najednou.
Přírodní barvení vlny (třezalka, kopřiva, ořech - list, cibule, mořena)
Zleva: třezalka, kopřiva 3. nálev, kopřiva 2. nálev, kopřiva 1. nálev, ořech – list, cibule 2. nálev, cibule 1. nálev, mořena (2x)

Přírodní barvení vlny – zkušenosti jiných

Jak jsem slíbila výše, přikládám seznam článků, které jsem si pročetla předtím, než jsem se do přírodního barvení vlny pustila. Některé jsou užitečné hodně, jiné méně, ale každá informace se hodí.


Pokud máte více zkušeností a nějaké výtky k mému postupu, napište, ráda se nechám poučit, jak to dělat lépe. 🙂

1 komentář

  1. To je krása, hned bych se do něčeho vrhla, já si akorát obarvila červenou řepou na růžovo, když jsem při lockdownu neměla čím vyšívat. Tyhle barvy jsou krásné a syté, ale mám toho rozdělaného tolik…Nechám to asi spíš na velikonoce a barvení vajec 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: