Letošní přírodně barvená klubka

Vzhledem k tomu, že letos už jen stěží obarvím nějaká další klubka, je nejvyšší čas zhodnotit, jak se letos dařilo či nedařilo.

Postup se nezměnil

Při barvení postupuji stejně jako loni. O svém postupu a tehdy nových poznatcích jsem psala v článku Přírodní barvení vlny – další letošní pokusy. Tento článek tedy bude výrazně kratší a výrazně méně informačně hodnotný.

Spousta barev z mála surovin

Co mě ovšem letos mrzí – nestíhala jsem sbírat čerstvé květy ani listy. Shromažďovala jsem cibulové slupky, to jo, ale z volně rostoucích rostlin jsem využila jen málo. Dokonce ani náš ořešák neshodil tolik zelených ořechů jako posledně. Tak jsem si poradila s tím, co jsem měla nakoupenou a nasušeno z minulého roku.

A jak bych to letošní barvení shrnula v pár bodech?

  • Nejvíc potrápila mořena. Krásnou červenou nedala a nedala ani tmavou rudou. Dostala jsem z ní jen cihlovou/oranžovou.
  • Cibulové slupky překvapily, vylezlo z nich klubko tmavě hnědé barvy, jakoby je barvily ořechové slupky. A ta zlatá z druhého nálevu, ta je!
  • Nejkrásnější zelená vznikla díky svízelu. Už zase.
  • Bez kamence by to ale nešlo, bez něj vychází jen šedivá.
  • Sušené bezové listí, sušený vratič a sušené různé zbytky všeho možného barví velice dobře.
  • Modré skalice je nejvyšší čas se nadobro zbavit. Vlnu barví víc skalice než rostlina, s níž je použita.

Pro fanoušky hollywoodského středověku

Připadají vám ta klubka nepřirozeně barevná? Ano, mnozí příznivci hollywoodského středověku by řekli, že jsou barevná až moc. Středověcí lidé si přece libovali ve špíně a vybledlých nevýrazných odstínech. Pokud mezi takové fanoušky patříte, jistě si mezi klubky najdete i to své. Tady je malá ukázka pro představu. Nejsem si ale úplně jistá, jestli má smysl tkát nějaký pěkný vzor z takto nevýrazných barev. 😉

Přírodně barvená hřebenovka

Ale zpět k barvám. Klubíčka mi nedala spát a tohle je jedna z prvních tkanic, na níž jsem je použila. Přírodně barvených karetek jsem už utkala víc, tohle je ale úplně první přírodně barvená hřebenovka. Vznikla během krásného barevného podzimního dne. 🙂

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: