Brokátované karetky – první pokusy

Brokátované karetky obdivuji už řadu let, vlastně od té doby, kdy jsem zjistila, že onen nejznámější vzor z Birky (takový ten zamotanec, chystám o něm článek) byl původně tkaný právě touto technikou.


Co to je brokátování

A není sám, mnoho oblíbených vzorů se našlo jako brokátovaný fragment. Brokátování představuje takové spojení tkaní na karetkách a klasického tkaní. V karetkách jsou navlečeny nitě jedné barvy a používají se dva útky. Ten první je stejnobarevný, ten druhý představuje nejčastěji kovové či pokované vlákno (zlaté, stříbrné či jiné nitě), použita může být ale i jinak barevná hedvábná či vlněná nit.

Právě druhým útkem se vytkává výsledný vzor. V každém kroku je potřeba pečlivě odpočítat nitě, aby vzor vyšel. Čím více karetek, tím je to samozřejmě náročnější jak časově, tak na pozornost.

První pokus – vlna s vlnou

Pro první pokus jsem zvolila vlnu, kterou běžně používám, a druhý útek ze stejného materiálu. Nechtěla jsem hned likvidovat zásoby drátku, kdyby se to náhodou nepovedlo. 😉 Můžeme to považovat za takový brokát pro nižší kasty obyvatel, které si brokát z drahých materiálů (hedvábí + kov) nemohly dovolit.

Délka tkané části: 53 cm, z toho vzor: 46 cm
Zakončení: 2 x 20 cm
Šířka: něco málo přes 2 cm

Druhý pokus – vlna s postříbřeným drátkem

Pro druhý pokus jsem zvolila spojení mnou běžně používané vlny a postříbřený drátek o síle 0,4 mm. Pásek jsem tkala na 27 karetkách. Původně to měla být čelenka, ale vzhledem k přečnívajícím očkům drátu na okrajích, o které se lehko zachytávají vlasy, to spíše vidím na použití s plachetkou nebo na našití na horní lem vikinské zástěry.

Délka vzoru: 50 cm
Zakončení: 2 x 20 cm
Šířka: 3 cm

Lepší by určitě bylo prohodit vzor a větší plochy vytkat drátkem, takže mám jasno, jak to udělám příště.


Jak se vám líbí brokátované karetky?
Víte, že mnoho běžných vzorů se našlo právě brokátovaných?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: