Svatební karetky – první tkaní na šestidírkových karetkách

Tyto svatební karetky jsem tkala našim přátelům na pohanský obřad. První z nich byla použita jako lem tuniky ženicha a nevěsty. Druhá sloužila jako nevěstin opasek. Zbylé tři pak zdobily kytici, čepec nevěsty a dceru novomanželů.

Slovanské svatební karetky

Mé seznámení s tkaním na šestidírkových karetkách

Práce pro mě byla zajímavá zejména tím, že jsem si poprvé vyzkoušela tkaní na šestidírkových karetkách. Pamatuji si celkem přesně, jak jsem se zhrozila, když jsem odkývala, že tento vzor zvládnu, a následně jsem zjistila, že to je technika, kterou jsem nikdy nezkoušela. Termín utkání a odevzdání byl celkem šibeniční, ale zhrození se se obratem přerodilo ve vzrušení, že se naučím něco nového. Pak už to šlo (skoro) samo. 🙂

Tato technika mě celkem chytla a ráda se vracím nejen k tomuto vzoru, ale k dalším, které jsem si pro šestidírkové karetky vytvořila (najdete je v galerii nebo pod štítkem 6dírkové). Vznikají na nich opravdu silné a pevné pásy, jejichž využití si umím představit zejména u zavěšení něčeho těžšího (např. popruh na hudební nástroj, velkou brašnu apod.). Jak ale můžete spatřit v níže odkazovaném článku, hodí se i na výrazné lemy.

Na šestidírkových karetkách jsou tkány ty širší pásy na fotkách níže.

Svatební karetky na slovanské svatbě

Symbol na širších pásech představuje obdělané (úrodné) pole, což je symbol, který se běžně používá na slovanských výšivkách, tkanicích a tkaninách. Na těch užších pásech je podobný, ale zjednodušený. Pokud se chcete podívat, jak svatební karetky vypadaly v akci na slovanské svatbě, následujte tento odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: