Technika tkaní double face (1) – runy, písmena, čísla, atd.

Technika tkaní na karetkách, které se říká double face nebo double faced, je specifická tím, že je opravdu oboustranná, výraz totiž můžeme volně přeložit jako oboustranný líc či oboustranně lícovaná. U jiných technik se až na výjimky dá jednoznačně určit líc a rub, u této zpravidla ne. Pro vzor se používají dvě barvy, které budou na druhé straně jednoduše prohozené, jinak však bude motiv úplně stejný, pouze zrcadlově obrácený.

Technika double face a já

Já se k základnímu tkaní tímto způsobem dostala už relativně brzo poté, co jsem pochopila, jak vůbec otáčet karetkami. Důvod byl jednoduchý – chtěla jsem obřadní oděv ozdobit opaskem, na němž by se nacházely rozvětvené svastiky (známé jsou zejména z pobaltského prostředí, ale nejenom odtamtud). Tehdy v roce 2012 se internetem rozhodně nešířily vzory tak jako v poslední době a na nakreslení vlastního vzoru pro běžnou techniku mi chybělo ještě několik let praxe. Objevila jsem však kouzlo techniky double face, jíž jsem si mohla snadno a rychle vytvořit motiv, jaký jsem potřebovala.

Double face se slovanskými symboly - 30 karetek | 4,5cm široký | 230 cm dlouhý | bavlna
Tohle je můj první opasek tkaný technikou double face. Vznikl v době, kdy mi i jednoduché vzory dělaly problémy, takže tuhle techniku musí zvládnout každý. :)

Jak přesně jsem ji objevila, si už nepamatuji, ale celkem živě si vzpomínám, že jsem ji už o pár měsíců později učila jednu karetkářku na Slovensku, a to během čekání na další program Noci Besov. 🙂 Teprve o mnoho let později jsem ale pochopila, že se dají tkát i daleko zajímavější vzory – siluety i složité obrazce. O tom však až v dalším článku, pojďme se teď pustit do návodu pro začátečníky.


Technika double face pro začátečníky

Vzory lze tvořit nejen po diagonálách

Oboustrannost není jediná výhoda této techniky. Zatímco u běžného tkaní vytváříte vzor zpravidla po diagonálách, tady máte možnost vytvořit i čáry kolmé ke směru tkaní. Aby bylo jasné, co tím myslím, přikládám pro představu pár obrázků.

A tím se dostávám k vytváření návodů samotných. Opravdu vám na to stačí:

  • trocha fantasie,
  • trocha trpělivosti,
  • psací potřeby dvou barev,
  • obyčejný čtverečkovaný papír.
Na návod stačí obyčejný čtverečkovaný papír
  1. Vezměte si čtverečkovaný papír.
  2. Jeden barevný řádek ve výsledném pásku se rovná dvěma kostkám na výšku, protože se vždy jedná o dva kroky. Na šířku odpovídá jedna kostka. Pokud zvolíte pouze jeden čtvereček na výšku, nedivte se potom roztahanému výsledku. 🙂
  3. Do takové čtvercové sítě si nakreslete libovolný obrázek, pro začátek můžete zkusit krátký nápis, čísla, jednoduché tvary apod.

Tady je návod inspirovaný motivy ze starověkého Řecka a karetka utkaná podle něj z jedné i z druhé strany.

Záleží na směru navlečení? Ano i ne

U klasického tkaní řešíte směr navlečení osnovních nití (obvykle v návodech značený jako S/Z). Pokud nitě navlečete nesprávně, nevyjde správně ani výsledný vzor. U double facu je to jiné. U vzorování podobném tomu výše s oblibou tvrdím, že na tom zas až tolik nezáleží. Vzor bude z dálky působit jednolitě tak i tak (vizte obrázky na konci článku). Všechny nitě můžete mít navlečeny jako S, stejně tak jako Z. Třetí možností je střídání S/Z/S/Z/S/Z, i to lze.

A jaký bude rozdíl mezi navlečením jedním směrem a střídáním? Vidíte ho na řeckém motivu a první fotce v tomto příspěvku. Řecký motiv je navlečen jedním směrem, u pásku s různými symboly se navlečení střídalo. Pro svůj vlastní motiv si vyberte to, co se vám z nich líbí více.

A kdy na směru navlečení záleží? Když vytváříte složité a propracované vzory, k nimž se dostanu v příštím článku.

Co se týče pozic barev v jednotlivých otvorech karetek, je technika tkaní double face také jednoduchá. Dvě nitě stejné barvy jsou vždy vedle sebe a všechny karetky jsou navlečeny stejně. To znamená, že např. ve všech dírkách označených jako A a B budete mít červenou a ve všech dírkách označených jako C a D budete mít bílou.

Jaký je postup tkaní?

Návod máte hotový, karetky navlečené, co dál? Pustit se do tkaní. 🙂

Jak poznám, že mám karetky ve správném základním postavení?

  • Jednoduše. Když se podíváte na karetky z boku, musejí být dvě stejné barvy nad sebou, spodní i horní část osnovy tedy bude obsahovat obě barvy.
  • Máte-li karetky natočené tak, že horní část osnovních nití je jedné barvy a spodní barvy druhé, nacházíte se v mezikroku, tedy v polovině jednoho řádku návodu. Chcete-li, utkali jste právě jeden čtvereček v návodu ze dvou.
  • Máte-li karetky v základním postavní, zkuste si kousek utkat. Postup otočení/útek/otočení/útek zůstává stejný jako při klasickém tkaní na karetkách.
  • Pokud máte správně navlečeno a budete otáčet karetkami pouze dopředu, budou se vám pravidelně střídat barevné rovné čáry kolmé k osnově.

Jak poznám, že je řádek hotový? Musí se otáčet karetky dvakrát? Provlékám dvakrát i útek?

  • Výše jsem uvedla, že jeden řádek návodu u tkaní technikou double face představuje dva kroky při samotném tkaní, tedy první otočení a průvlek útku a druhé otočení a průvlek útku.
  • Dokončený řádek poznáte tak, že karetky budou opět v základní postavení, tedy stejně barevné nitě se budou nacházet nad sebou. Ovšem pozor, jejich postavení se střídá. Po každém dokončeném řádku tedy budete mít jednou první barvu blíž k sobě, podruhé zase dál od sebe, po dalším zase u sebe a tak dále.

Jak poznám, kam otáčet, abych pokračoval/a tou nebo onou barvou? Jak se v tom nemám ztratit?

  • Pokud začínáte se vzorem, doporučuji oddělit od sebe ty karetky, které budete otáčet od sebe (od vzoru), a ty, které budete naopak otáček k sobě (k vzoru).
  • U pásku z pár karetek to sice není nezbytné, ale hezké vzory touto technikou vznikají zpravidla až od 20 karetek výše a tam se vám to bude hodit. 🙂 Navíc, pokud budete muset ustat v tkaní v mezikroku, po návratu ke tkaní se hned zorientujete v tom, kam které karetky otočit.
  • A jak zjistit, kam otočit, když se nacházíte v základním postavení (po dokončení jednoho řádku)?
    • Když se barva, kterou potřebujete, nachází u vzoru, otočíte karetky (dvakrát) od vzoru (pokud máte vzor u sebe, tak směrem od sebe, tedy dopředu).
    • Když se barva, kterou potřebujete, nachází u osnovních nití, tj. dál od výsledného pásku, otáčíte karetky (dvakrát) směrem k vzoru (pokud máte vzor u sebe, tak směrem k sobě, tedy dozadu).
    • Z obrázku to snad bude jasnější. 🙂

A na závěr ještě přihodím pár svých starších karetek tkaných touto technikou (najdete je i v galerii).

V dalším článku připravím pokračování o pokročilejší variantě této techniky a také návod na to, jak vytvořit siluety zvířat a jiné složitější motivy.


Je vám známa technika tkaní double face?
Dozvěděli jste se v návodu, co jste potřebovali vědět?

2 komentáře

  1. Dobrý, den.Taky se mi líbí karetky Ale nikde neukazou jak navliknout karetky.A nebo jak pracovat s hotovým nakresem. Co znamenají ty čísla co jsou vedle toho nakresu.Moc prosím o radu abych mohla dělat vzory začínám se teprve učit. Moc děkuji.

    1. Pěkný večer, jaká čísla přesně? Směr navlečení se zpravidla zapisuje jako S nebo Z podle toho, jaké písmeno navlečení z daného směru připomíná. Jednodušeji to lze vyjádřit třeba lomítky, jako jsem to udělala já v části, kdy vysvětluji, zda u této konkrétní techniky záleží na směru navlečení. Zkuste si místo barevného lomítka představit nit, která prochází dírkou karetky právě v tomto směru. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: